Wielkanocne tradycje


Wielkanoc to dla nas chrześcijan bardzo ważny okres kiedy to Jezus Chrystus został ukrzyżowany za nas na krzyżu, ale nie ukrywajmy wiąże się to z najbardziej radosną nowiną jaką jest Zmartwychwstanie. Dlatego ważne jest abyśmy poznali tradycje związane z tym radosnym Świętem. Większość z nich znane są od średniowiecza i praktykowane do dziś.

Wielki post
Wielki post to czas pokuty, który ma przygotować katolików do przeżycia najważniejszych dla nich świąt, czyli Wielkanocy. Za jego symboliczny początek uważa się Środę Popielcową. Kończy się zaś w Wielki Czwartek.

Środa Popielcowa
Środa Popielcowa rozpoczyna w kościele katolickim okres Wielkiego Postu, który trwa czterdzieści dni. Okres czterdziestu dni nie jest przypadkowy i symbolizuje coś większego jak chociażby potop, gdzie Bóg zawarł przymierze z Noem, czterdzieści lat trwała pielgrzymka z Izraela do ziemi obiecanej.

Posypywanie głowy popiołem ma bardzo ważne znaczenie. Zwyczaj ten wprowadził w 1091 roku papież Urban II. Ma to na celu przypomnienie o konieczności pokuty i duchowego przygotowania się na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Popiół jest symbolem tego, że wszystko, co materialne i doczesne przemija.

Niedziela palmowa
Niedziela palmowa to inaczej Niedziela Męki Pańskiej, która przypada na szóstą niedzielę Wielkiego Postu. Tego szczególnego dnia wspomina się uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy.

Zwyczaj poświęcenia palm pojawił się ok. VII w. na terenach dzisiejszej Francji. Ale za to procesja miała swój początek na Ziemi Świętej, kiedy to Jezus Chrystus wjechał na osiołku do Ziemi Świętej, gdzie tłumy ludzi witały go z radością i ścielili przed nim swoje płaszcze i palmy. Na koniec lud udawał się do bazyliki Zmartwychwstania, gdzie odbywała się liturgia.

Palma ma symbolizować odradzające się nowe życie. Kiedyś wykonywano ją samodzielnie m.in. z trzciny, wierzby, ziół, bukszpanu oraz sztucznych i suszonych kwiatów. Obecnie jednak coraz więcej osób decyduje się na kupno gotowej już palmy.

Wielka środa
Wielka Środa jest to czas zdrady Judasza, który wydał na męczeńską śmierć Jezusa Chrystusa i to za trzydzieści srebrników.

Judasz jako jeden z dwunastu Apostołów został wybrany przez Jezusa. Został on obdarzony miłością i wielkim zaufaniem, ale niestety rządza pieniądzy była więcej warta. Co nawet nie wskazywało na to, że dopuści się tak okrutnej zdrady. Po tym haniebnym czynie nie chciał już tych pieniędzy. Zapragnął wszystko cofnąć, lecz niestety było już na to za późno.

Dobrze znany jest zwyczaj topienia Judasza. Wówczas wykonywano słomianą kukłę, która miała przedstawiać Judasza i zrzucano ją z najwyższego domu w miasteczku. Po upadku kukłę okładano kijami i bito, aż nie została z niej garść słomy. Na koniec to co z niej zostało palono lub topiono.

Wielki Czwartek
Wielki Czwartek rozpoczyna okres Triduum Paschalnego. Jest to pamiątka Ostatniej Wieczerzy oraz ustanowienia sakramentów kapłaństwa i Eucharystii.

Msze w kościołach tego dnia będą odbiegać od normy. Spotkacie się z niecodziennymi symbolami obecnymi w liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej

1. Wyciszenie dzwonów i dzwonków w czasie mszy
Kościół wycisza się i poważnieje, ponieważ wie, że Chrystus zostaje zdradzony i uwięziony.

2. Obmycie nóg
Obrzęd mycia nóg dwunastu mężczyznom ma upamiętnić gest Jezusa, który obmywał nogi swoim uczniom w czasie Ostatniej Wieczerzy.

3. Przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy
Po Komunii świętej następuje przeniesienie Pana Jezusa do przygotowanego przedtem tabernakulum znajdującego się w miejscu zwanym Ciemnicą. To symbol uwięzienia Jezusa w nocy przed męką.

4. Zdjęcie z ołtarza świec, obrusu, mszału i krzyża 
Gest ten symbolizuje zakończenie wieczerzy, ale także symbolizuje obdarcie Jezusa z szat i pozostawienie go w samotności.

5. Otwarcie tabernakulum i pozostawienie go pustym
Symbolizuje to, że Jezus nie przybywa w tym miejscu, ponieważ cierpi  w Ciemnicy i oczekuje na wyrok.

Wielki piątek
Wielki Piątek to czas żałoby upamiętniający mękę Jezusa Chrystusa, to dzień Drogi Krzyżowej i śmierci naszego Pana.

Wielki Piątek to jeden z najważniejszych dni w kalendarzu Kościoła katolickiego. Tradycja obchodów Wielkiego Piątku sięga starożytnej Jerozolimy, wówczas gromadzono się w miejscach męki Chrystusa.

To dzień, kiedy odprawiana jest w wielu miastach Droga Krzyżowa. Uroczystości skupione są na upamiętnieniu pojmania Chrystusa, jego męki i śmierci. Głównym elementem liturgii jest adoracja Krzyża.

Wielka sobota
Wielka Sobota jest dniem święcenia pokarmów. Tego dnia nie tylko katolicy przychodzą do kościołów z koszykami wypełnionymi jajkami, chlebem, wędliną,  czyli tz. święconką. Święcone jest również sól, czasem ciasta czy słodycze, bukszpanowe gałązki i bardzo często baranek - symbol zmartwychwstałego Jezusa.

Wielka niedziela 
Wielka Niedziela to nic innego niż Wielkanoc. Jest to najważniejsze święto chrześcijańskie, które upamiętnia Zmartwychwstanie Pańskie.

Według ewangelii Jezus Chrystus zmartwychwstał trzeciego dnia po ukrzyżowaniu. Następnie objawił się swoim uczniom. Pusty grób jako pierwsza odkryła Maria Magdalena.

Wielkanoc to dzień kiedy razem z rodziną zasiadamy przy Wielkanocnym stole spożywając poświęcone pokarmy oraz przygotowane przez rodzinę śniadanie czcząc Jezusa Zmartwychwstałego. To również dzień zabaw i śpiewania wychwalających Jezusa piosenek.

To czas kiedy przygotowujemy pięknie udekorowane pisanki. Pisanka to ogólna, zwyczajowa nazwa jaja zdobionego różnymi technikami. Zdobienie jajek ma swoje korzenie  w pogańskich praktykach i sięgają 5 tysięcy lat wstecz. Te najstarsze były przyozdabiane "magicznymi" symbolami. Nie były dekoracją. Miały odstraszać złe moce, stać na straży domostw, szczęścia i zdrowia ich mieszkańców.

Wielkanocny poniedziałek
Wielkanocny poniedziałek to inaczej Lany Poniedziałek lub Śmingus - Dyngus. Dyngus nazywano datek dawany przez gospodynie mężczyznom chodzącym w Poniedziałek Wielkanocny po domach, którzy składali życzenia świąteczne i głosili kazania na temat męki Pańskiej. W zamian za to otrzymywali jajka, wędliny i pieczywo.
Śmingus natomiast oznacza obyczaj polewania się wodą w Poniedziałek Wielkanocny. Stąd też nazwa "lany poniedziałek". Zwyczaj ten prawdopodobnie ma korzenie pogańskie i wiąże się z płodnością najbardziej młodych kobiet i odejściem zimy oraz świętowaniu nadejścia wiosny.

Poniedziałek Wielkanocny to drugi dzień Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Dziś śmigus-dyngus jest traktowany jako zabawa o charakterze ludowym. W odróżnieniu od pierwotnych tradycji wodą oblewa się wszystkich, bez wyjątków.


Komentarze

  1. Bardzo fajnie to wszystko zebrałaś i muszę Ci przyznać, że nie wszystkie zwyczaje znałam. Np. ten z kukłą Judasza w moim regionie w ogóle nie występuje.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sama tworząc ten wpis dowiadywałam się o niektórych zwyczajach :) bardzo się cieszę, że wpis przypadł Ci do gustu :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty