Flesz popkulturowy. Czerwiec


  Lipiec zawitał, a znaczy już powoli się kończy i na dniach kolejny wakacyjny miesiąc zawita do naszych drzwi. Dlatego serwuje wam kolejny flesz popkulturowy, gdzie serwuje wam masę ciekawych produkcji, które w ubiegłym miesiącu obejrzałam. Mam nadzieję, że coś wam się spodoba.

Niewidzialny człowiek
Obejrzysz: Cda

Fabuła: Po zerwaniu toksycznej relacji mąż Cecilii, naukowiec-wynalazca popełnia samobójstwo. Od tej pory zaczynają ją prześladować dziwne zdarzenia.

Opinia: Niewidzialny człowiek to chwytający za gardło horror, który nie oszczędza nam scen strachu i kilku brutalnych scen. To mroczne kino, które zagwaratuje nam jazdę bez trzymanki. Dzięki filmu śledzimy losy nie tytułowego antagonisty tylko jego ofiary, która musi poradzić sobie z nowym zagrożeniem jaki zgotował jej własny mężczyzna, który nie cofnie się przed niczym. Dłuższą recenzje przeczytasz tutaj.

To my
Obejrzysz: Cda

Fabuła: Matka i ojciec spędzają czas z dziećmi w domku na plaży. Wkrótce ich spokój zakłócają nieproszeni goście, którzy nie mają dobrych intencji.

Opinia: To my to kolejny horror spod reżyserii Jordana Peela, który dwa lata temu zasłynął z Uciekaj. Wierzcie mi jest to dość mocne kino, który wykracza poza ramy tego gatunku. Nie jest to typowy horror o napaści na dom. Mimo, że początkowo w  taki sposób można sądzić. To produkcja dająca dużo do myślenia i historia opowiedziana dotyka w dużej mierze Amerykańskie problemy społeczne.

Florida Project
Obejrzysz: Play now, Cda, Vod, KinoVod

Fabuła: Historia sześcioletniej rozrabiaki Moonee i jej zbuntowanej matki Halley, próbujących ułożyć sobie życie w tanim motelu na obrzeżach najszczęśliwszego miejsca na świecie – Disneylandu.

Opinia: Florida Project to kolejne rewelacyjne dzieło Seana Bakera. Opowiada o losach dziewczynki, którą wychowuje matka niestety słoneczna Floryda i pięknie wyglądający motel Magiczny Zakątek i blisko ulokowany Disneyworld to tylko przykrywka. To historia o ubustwie, o przetrwaniu kolejnego dnia, ale okraszone w taką dziecinną aurę, dzięki której nie odczuwa się tego wszystkiego. Produkcja mimo, że dotyka dosyć mocnego tematu nie bije nam po oczach patologia. To lekka produkcja, z humorem, która nie boi się pokazać dość mocnych tematów jakim jest ubóstwo, sex, narkotyki.

Guns Akimb
Obejrzysz: Cda

Fabuła: Chłopak musi wykorzystać swoje nowo nabyte umiejętności gladiatorskie, by ocalić swoją byłą dziewczynę przed porywaczami.

Opinia: Lubicie filmy pokroju Adrenaliny to mam coś idealnego dla was. Harry Potter, ups to nie ten film! Daniel Radcliffe bierze udział w zwariowanej, pokręconej i pełnej brutalnych scen filmie akcji. To typowe kino ADHD, w którym cały czas coś się dzieje. Akcja nie zwalnia tempa nawet na minutę. Jest to moim zdaniem specyficzny film, gdzie logikę trzeba od siebie odsunąć, bo cała zabawa zacznie się dopiero później. Mimo, że nie jest to produkcja, która na długo zostanie z nami, to gorąco polecam ją obejrzeć. To nielogiczne kino akcji, z masą bzdurnych scen, ale to one nakręcają ten film do przodu i na pewno znajdzie się ktoś kto polubi tą produkcje.

The Meg
Obejrzysz: HBO GO, Cda

Fabuła: Były wojskowy ekspert od nurkowania zostaje zwerbowany do misji ratunkowej. Mężczyzna otrzymuje zadanie ocalenia grupy naukowców przed ogromnym rekinem.

Opinia: Lubię filmy o potworach, a tym bardziej o rekinach, któe za wszelką cenę pragną zjeść główne jak i przyboczne postacie. To mam coś dla was. The meg to ciekawe, dające rozrywkę kino akcji, które da nie jednej osobie frajdę z oglądania. Oczywiście jeśli ktoś będzie doszukiwał się tutaj głębszych sensów i kawałek po kawałku będzie analizował to nie ukrywajmy zawiedzie się na tej produkcji i to bardzo. Ale nie bądźmy głupi to nie jest tego typu produkcja. Ona ma tylko dawać dla nas frajdę i dreszczyk adrenaliny.

Rodzeństwo Willoughby
Obejrzysz: Netflix, Cda, KinoVod

Fabuła: Czwórka dzieci porzuconych przez samolubnych dorosłych uczy się, jak dostosować swoje staroświeckie przekonania do współczesnego świata.

Opinia: Netflix w swojej bazie filmów ma wiele interesujących produkcji. Tym razem skusiłam się na bajeczkę, o pewnym typowym rodzeństwie. Produkcja w reżyserii Krisa Pearna jest na prawdę ładnie poprowadzoną animacją, która spodoba się dla waszych milusińskich. Już od pierwszych chwil polubicie te rodzeństwo, składającą się z czterech dzieci. Rodzice natomiast to koszmar każdego dziecka, którzy zajmują się wyłącznie sobą i gdzieś mają swoje dzieci, które potrzebują uwagi. Tak więc Rodzeństwo Willoughby to przyjemna animacja, która dostarczy rozrywkę najmłodszym, a i starsi nie powinni się w trakcie seansu specjalnie nudzić.


Seriale

Daybreak
Obejrzysz: Netflix

Fabuła: Nastoletni outsider poszukuje swojej zaginionej sympatii w postapokaliptycznym świecie pełnym zombie i gangów rodem z "Mad Maxa".

Opinia: Mam nadzieję, że lubie seriale o zombie tak jak ja, a tym bardziej w takim młodzieżowym wydaniu. Jeśli tak, to świetnie się składa, bo mam coś dla was. Daybreak to głupkowata komedia opowiadająca o apokalipsie zombie zapewne wywołana przez nieudolnych dorosłych, którzy biedni zamienili się w ghule. Wierzcie mi ten element jest jedynie przykrywką, ponieważ to nie oni są zagrożeniem tylko różne młodzieżowe gangi. To kolejny serial Netflixa, który może i nie oferuje niczego prawdziwie świeżego, ale za to zapożyczone od innych elementy miesza w bardzo satysfakcjonujący sposób i otrzymuje zadowolającą dla oczu produkcje.

Co robimy w ukryciu
Obejrzysz: HBO GO

Fabuła: Obraz przedstawia codzienne, a raczej conocne życie trzech wampirów, które egzystowały razem przez setki lat na Staten Island. Samozwańczym przywódcą grupy jest "Nandor The Relentless" (Kayvan Novak), wielki wojownik i zdobywca wywodzący się z Imperium Osmańskiego. Jest też awanturniczy wampir pochodzenia brytyjskiego "Laszlo" (Matt Berry) oraz      uwodzicielska  "Nadja" (Natasia Demetriou). Po nieoczekiwanej wizycie mrocznego pana i przywódcy, wampirom zostaje przypomniane zadanie, które otrzymali po przybyciu na Staten Island ponad sto lat wcześniej – doprowadzenie do całkowitej dominacji Nowego Świata. Pytanie, jaki jest najlepszy sposób osiągnięcia tego celu?

Opinia: W końcu udało mi się dokończyć do końca dwa sezony tego rewelacyjnego serialu. Co robimy w ukryciu to serial na podstawie filmu pod tym samym tytułem ukazujący losy czterech wampirów, którzy zamieszkują od setek lat Staten Island. Taika Waititi słynie z zabawnych filmów, z ciętych ripost i tak też jest z nowym HBO serialem, przez który długo nie będziemy w stanie wstać z łóżk ... ale ze śmiechu. Śledzenie tej czwórki wampirów było dla mnie czystą przyjemnością, ponieważ nie do końca potrafią się odnaleźć we współczesnym świecie.

W głębi lasu
Obejrzysz: Netflix

Fabuła: "W głębi lasu" obejmuje dwa wymiary czasowe: rok 1994 oraz 2019. Opowieść w zaskakujący sposób przedstawia losy warszawskiego prokuratora, Pawła Kopińskiego, który mimo upływu lat nie potrafi otrząsnąć się po stracie ukochanej siostry, zaginionej w niewyjaśnionych okolicznościach podczas obozu letniego. Niespodziewane odnalezienie ciała, którego śmierć zdaje się być powiązana ze zniknięciem dziewczyny, może w końcu doprowadzić do przełomu w śledztwie. Policja podejrzewa, że ofiarą jest chłopiec, który zniknął bez śladu wraz z siostrą Pawła 25 lat temu. Nadzieję na rozwiązanie sprawy przyćmiewają jednak głęboko skrywane rodzinne tajemnice, których wyjście na jaw może sprawić, że wszystko, co Paweł przez lata budował, legnie w gruzach.

Opinia: Netflix kolejny raz oferuje nam mocne, na dodatek polską produkcje kryminalną. Serial powstał na podstawie dość dobrze znanej książki Harlana Cobena. Mimo, że książki nie miałam styczności obejrzeć to historia przedstawiona w książce jest na tyle oryginalna, że można ją obsadzić w polskich realiach. Jest to sześcioodcinkowa produkcja, która rozgrywa się w dwóch równoległych liniach czasowych. Pierwsza zaczyna się podczas wakacyjnego obozu, gdzie beztroską sielankę przerywa tragedia z udziałem czwórki nastolatków. Druga toczy się 25 lat później i pokazuje, jak to traumatyczne doświadczenie wpłynęło na bohaterów. Jest to dość solidna produkcja, chociaż wiadomo każdy może się do niej przyczepić, ja natomiast widziałam w niej potencjal i nie został on zmarnowany.

Happy
Obejrzysz: Netflix

Fabuła: Niestroniący od alkoholu były gliniarz myśli, że postradał zmysły, gdy rysunkowy jednorożec ponagla go do uratowania dziewczynki porwanej przez Świętego Mikołaja.

Opinia: Lubicie pokręcone, brutalne i psychodeliczne produkcje? Jeśli tak, to mam coś dla was i to specjalnego. Happy to serial składający się z 2 sezonów na podstawie komiksu „Szalonego Szkota” Granta Morrisona i rysownika Daricka Robertsona. Patrząc na opis sądzić można, że jest to łągodna bajeczka o latającym jednorożcu nic bardziej zmylnego. To serial bardzo brutalny i pozbawiony jakichkolwiek skrupułów. Happy to dramat kryminalny, ale także jest to niesamowicie wciągające kino akcji, ale także czerpie gaściami z seriali fantasy.

To wiem na pewno
Obejrzysz: HBO GO

Fabuła: Serial przedstawia dwie równoległe historie życia braci bliźniaków naznaczone zdradą, poświęceniem i wybaczeniem. Losy Dominicka i Thomasa Birdsey’ów (Mark Ruffalo) pokazane są na różnych etapach ich życia. Widzowie poznają braci w czasach dla nich współczesnych, na początku lat 90. XX wieku, kiedy obaj osiągają wiek średni. Produkcja wraca też do przeszłości w scenach pokazujących ich młodość i dzieciństwo. Składający się z sześciu odcinków miniserial to rodzinna saga, która śledzi losy dwóch braci. Produkcja jest epicką opowieścią o zdradzie, poświęceniu i przebaczeniu na tle dziejów Ameryki XX wieku. Scenariusz został oparty na bestsellerowej powieści, której autorem jest Wally Lamb.

Opinia: To wiem na pewno to kolejny serial na podstawie książki Wally'ego Lamba. Jeśli sądzicie, że będzie to łatwa produkcja to grubo się mylycie. To bardzo emocjonująca opowieść, z bardzo ciężką opowieścią o dwóch braciach, w których życiu coś potoczyło się nie tak. To opowieść opowiedziana z czułością, wielkim zaangażowaniem, sprawnie zrealizowania i rewelacyjnie zagrana, gdzie nasz główny bohater - Mark Ruffalo, musi zagrać podwójną rolę. Pierwszy to Dominick,który nie potrafi poradzić sobie z napadami gniewu, własną przeszłością i... byłą żoną. Drugi to, Thomas, o ile to możliwe, jest w jeszcze trudniejszej sytuacji. To głęboko wierzący schizofrenik, który nie potrafi odnaleźć sensu w świecie, który go otacza. To produkcja ciężka, zaskakująco kameralna i szalenie udana.  Choć bazuje na emocjach, nie popada w tandetę i warto po coś takiego cięgnąć.


Książki
Ślepiec
Autor: Max Czornyj
/

Fabuła:
Cudze oczy patrzą na was.

Zawsze.

Ona ma takie piękne oczy. Muszę je mieć…

Nowy kryminał autora, który w ciągu jednego tylko roku podbił wszystkie listy bestsellerów!
W pustym mieszkaniu w jednym z gdańskich bloków zostaje znalezione makabrycznie okaleczone ciało mężczyzny. Sprawa zostaje przydzielona komisarz Lizie Langer, która musi zmierzyć się także z własnymi problemami z przeszłości.

Do zespołu śledczych dołącza Orest Rembert - młody profiler, który zdaje się bardziej zafascynowany tworzeniem portretu psychologicznego komisarz niż zabójcy. Langer i Rembert tworzą szczególny duet, razem stawiając czoła seryjnemu mordercy.

Sprawa jednak stanęła w martwym punkcie do momentu, kiedy morderca znowu daje o sobie znać. Po raz kolejny ze szczególnym okrucieństwem upodobał sobie oczy swojej ofiary. Kim jest mężczyzna nazywający siebie Ślepcem? Kto będzie kolejną ofiarą?

Bestialstwo zbrodni i presja opinii publicznej napędzają akcję do zawrotnego tempa, a Czornyj po raz kolejny udowadnia, że nie zdobył list bestsellerów przez przypadek.

Opinia: Max Czornyj wprowadza nas do świata brutalnego, pełnego makabrycznych scen. Ślepiec to książka trzymająca w napięciu od początkowych stron. Mimo, że książki puki co do końca nie przeczytałam, a raczej nie przesłuchałam to muszę przyznać, że jest to przyjemna książka, pisana lekkim piórem, po którą warto sięgnąć.

Klątwa pokoleń
Autor: Patrycja Żurek

Fabuła:
Historia rodzinnej klątwy, w której świat rzeczywisty przenika się z magicznym
Rodzina, która płaci najwyższą cenę za popełniony w przeszłości błąd…

Bohaterka stojąca przed zadaniem, które może przytłoczyć wielu…

Alicja wiedzie spokojne życie żony i matki i nie spodziewa się, że będzie musiała wrócić do mrocznej historii z przeszłości… Czy tajemnicze odgłosy na strychu to coś więcej niż wiatr? Jak historia o wodnym przyjacielu opowiedziana przez dziecko, może pociągnąć lawinę zdarzeń? Kto zdoła uratować rodzinę, na której ciąży klątwa?

W tej opowieści świat realny łączy się z magicznym, a strzygi i utopce przestają być jedynie wytworami wyobraźni… Czy można wygrać nierówną walkę z mrocznymi siłami? 

Opinia: Słowiańskie wierzenia to coś co od zawsze lubiłam się zagłębiać. Uwielbiam ten magiczny świat pełen niebezpiecznych istot. Patrycja Żurek autorka Klątwy pokoleń wprowadza nas do świata ciekawego, chociaż czasem dość dziwnego co nie każdemu się spodoba. Mnie ta książka zauroczyła i wprowadziła chociaż na te kilka godzin do interesującego świata klątw i zadzierania z nieczystymi siłami. Historia opowiedziana jest dość tragiczna, gdzie bohaterka musi się zmierzyć z najmroczniejszym z możliwych wrogów. Podziwiam ją za siłę, a autorkę za pomysłowość.

Harry Potter i komnata tajemnic
Autor: J.K. Rowling 

Fabuła: Harry po pełnym przygód roku w Hogwarcie spędza nudne wakacje u Dursleyów i z utęsknieniem wyczekuje powrotu do szkoły. Sprawy jednak znacznie się komplikują, gdy pewnego dnia odwiedza go tajemniczy przybysz i ostrzega przed… powrotem do Szkoły Magii i Czarodziejstwa, gdzie ma dojść do strasznych wydarzeń. Czy Harry posłucha ostrzeżenia? Co złego ma się wydarzyć w Hogwarcie? Jakie tajemnice skrywa rodzina Malforya? I najważniejsze – czym jest i gdzie znajduje się tytułowa Komnata Tajemnic?

Opinia: Chyba każdy znas zna i uwielbia świat Harrego Pottera. Ja niestety do tej pory obejrzałam wszystkie części filmów, a po książkę sięgnęłam po wielu latach od jej wydania. Mimo wszystko nie zawiodłam się na tej książce i staram się pochłaniać kolejne książki jak najszybciej się da. Część druga przygód Harrego zachwyciła mnie równie mocno, co pierwsza, gdzie nasz Potter musi się zmierzyć z mroczniejszymi wrogami niż w pierwszczej części. Ta część przygód o Harrym Potterze według mnie jest tajemnicza, lekko przerażająca i sprawia, że budzi się w nas dreszczyk emocji i niepewności. Tajemniczy potwór wprawia nas w osłupienie i ciekawi jak to wszystko się potoczy.


Słowiańskie koszmary
Antologia: Szeptucha
Autor: Agnieszka Kwiatkowska

Fabuła: "Mam nadzieję, że powyższy wywód historyczno-literacki wystarczająco dobrze uzasadnia, czemu uważam wydaną rok wcześniej antologię Krew zapomnianych bogów oraz niniejszą, Słowiańskie koszmary, za wydarzenia na naszym gruncie bezprecedensowe, nowatorskie i przełomowe. Młodzi twórcy poruszają się na jeszcze słabo zbadanym, nieomal dziewiczym terenie, a jednak, działając w odmiennych warunkach niż ich literaccy antenaci, wyzbywają się dawnych kompleksów i zahamowań, czerpiąc bez wahania z przebogatego źródła rodzimej demonologii. Świat słowiański nie jest w ich utworach, jak we wcześniejszej polskiej literaturze, przaśny, poczciwy i infantylny, lecz stanowi wybuchową mieszankę tajemniczości i grozy, demonizmu i okrucieństwa. Świadczy to o chęci przełamania wielowiekowego szkodliwego szablonu, ale też o poszukiwaniu nowego stylu "swojskości", nowego paradygmatu Słowiańszczyzny i odmiennego wzorca kulturowego, odwołującego się do przedchrześcijańskiej tradycji."

Opinia: Słowiańskie koszmary to atologia słowiańskich opowiadań. To zbiór krótkich opowiadań każdego innego autora, które przenosi nas w świat słowiańskiej demonologii. Niestety puki co udało mi się przesłuchać jedno bardzo udane opowiadanie o Szeptuce. To mroczna opowiastka, gdzie mamy do czynienia z wodnymi upiorami - topicha. Jest to jedno z ciekawszych opowiadań, które miałam możliwość przesłuchać, dzięki której można poznać naszą dawną historię, kulturę i religie.

Dary bogów
Autor: Witold Jabłoński

Fabuła: Posłuchajcie opowieści starego bajarza… Czternastu opowieści o pradawnych czasach, gdy światy bogów i ludzi stanowiły jedność. Kiedy bogowie ciskali pioruny, rusałki tańczyły w księżycowym blasku, a krwiożercze zmory i wilkołaki pustoszyły ludzkie siedliska. Żaden śmiertelnik nie mógł być świadkiem tych zdarzeń. Nieśmiertelni przekazali opowieści o tych dniach najstarszym ludziom, a dziadowie i ojcowie swoim synom i wnukom. Powtarzane z ust do ust, z pokolenia na pokolenie, przetrwały do dziś.

Wybierzcie się z nami na błogie łąki Wyraju oraz na jałowe pustkowia groźnej Krainy Zmarłych, by poznawać ich odwieczne tajemnice. Otwórzcie serca, odkryjcie własne korzenie, wsłuchajcie się w głosy przodków…

Mity słowiańskie opowiedziane w zupełnie nowy sposób! 

Opinia: Już od jakiegoś czasu lubię zagłębiać się w książki o tematyce słowiańskich wierzeń. Pan Witold Jabłoński stworzył godną polecenia książkę o początkach Słowiań. Zagłębiamy się jak powstał nasz świat, gdzie bogowie nie powinni was dziwić. Poznajemy wszelakie straszydła jak strzygi i różne demony. Mimo, że książkę nie przesłuchałam do końca uwielbiam poznawać to kolejne bardzo ciekawe rzeczy, o których mówi dla nas autor. Stylem jakim pisze autor zadowala i wprowadza nas w ten wspaniały mityczny świat, który pokochałam już od pierwszych minut.

Komentarze

Popularne posty