Słowniczek filmowy: B jak Blockbuster


Przybywam do was z nowym filmowym terminem. Będzie to termin, który kolejny raz kręcić się będzie wokół pieniędzy, bo nie ukrywajmy one są najważniejsze przy produkcji filmu.

Blockbuster – termin w najogólniejszym znaczeniu określający dzieło (film, sztukę teatralną czy grę komputerową), które stało się przebojem, odnosząc sukces kasowy. Mianem blockbustera potocznie określa się również filmy o niskim budżecie, które niespodziewanie okazały się przebojem kasowym, bądź takie, których dochody znacznie przekroczyły oczekiwania producentów.


Jednym z najbardziej rozpoznawalnych blockbusterów z dawnych lat jest Przeminęło z wiatrem z 1939 roku. Koszt produkcji wynosił niecałe 4 mln $. Jest to jedna z najbardziej dochodowych produkcji, która po 81 latach zarobiła na siebie prawie 403 mln $. Twórcy powinni być z siebie dumni. Ale przejdźmy do nowszych produkcji jak chociażby do Avatara, o którym wspomniałam przy omawianiu box office. To jedna z najlepiej zarobionych produkcji. Avatar pochłonął 237 mln, a zarobił 2, 79 mld $. O Avengersach albo o Gwiezdnych wojnach nie trzeba mówić. To typowe blockbustery, które z początkowo małym budżetem zawojowały świat. To jedne z najlepiej zarabiających wytwórni, na których kontach są miliardy $. Ale nie ma w tym nic dziwnego to rewelacyjne produkcje, które jestem pewna, że każdy zna.

Na uwagę również zasługują te tytuły, z którymi wytwórnie nie wiązały aż tak dużych nadziei na zarobek. Jedną z takich produkcji jest chociażby Blair With Project. Chociaż ja tam nie odczuwam aż tak bardzo tego fenomenu, ale każdy lubi co innego i nie osądzam. Wytównię horror ten kosztował jedynie 60 tysięcy $, a zarobił ponad 248 mln $. Powiedzcie mi tylko za co? za bieganiem jak durnie po lesie. Z trochę nowszych produkcji, która doczekała się już kilku części, a mowa o Nocy oczeszczenia. Produkcja przy na prawdę niewielkim budżecie, bo tylko 3 mln $, zarobiła na siebie prawie 90 mln $. Oczywiście nie z każdą częścią było tak dobrze, ale nie ukrywajmy trzymają poziom i dość dobrze produkcje te zarabiają na siebie. Jak chociażby w przypadku ostatniej częśći z 2018 roku, kiedy to budżet wynosił 13 mln $, a zarobiła na siebie 136 mln $.

Komentarze

  1. Oj jest trochę takich blockbusterów w świecie kina :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się :) takich filmów jest dość sporo, nawet sobie nie zdajemy ile :)

      Usuń
  2. Ja też nie do końca rozumiem fenomen Blair Witch Project.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pewnie wiele ludzi tak ma i się zastanawia co w tym filmie takiego niezwykłego :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty